2019 2. Çeyrek Büyüme Tahmini Değerlendirmesi

2019 2. çeyrekte  Türkiye ekonomisi önceki senenin aynı çeyreğine göre %1.5 daraldı. Şimditahmin modelimize göre büyüme beklentimiz %1.6 daralma yönündeydi. Dolayısıyla piyasa beklentisi olan %1.9’luk daralmaya nazaran modelimiz gerçekleşmeye çok daha yakın bir tahmin üretmiş oldu.

Bülten'in geri kalanını buradan okuyabilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.