Finansal Koşullar Endeksi – Ocak 2020

Mayıs 2018’den bu yana nötr ya da sıkı bir görünüm sergileyen FKE, son iki aydır finansal koşullarda bir gevşeme eğilimi olduğuna işaret ediyor. Aralık ayında 1.96 seviyesini alan endeks Ocak ayında 3.05’e yükseldi. Bu da finansal koşullarda gevşemenin daha yüksek boyutta olduğunu gösteriyor. Hatırlatmak gerekirse Finansal Koşullar Endeksi, kredi ve para arzı, finansal piyasalar ve finansal risk olmak üzere 3 alt endeksten oluşuyor ve endekste eksi 1 ile artı 1 arası seviye finansal koşullarla ilgili nötr görünüme, artı 1’in üzeri finansal koşulların gevşek olduğuna, -1’in aşağısı finansal koşulların sıkı olduğuna işaret ediyor. Buna göre Ocak ayında finansal koşullar ile ilgili görünümün gevşek olduğunu söyleyebiliriz.

Notun tamamına linkten ulaşabilirsinizGönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.