Finansal Koşullar Endeksi – Nisan 2020

2019 yılı Ağustos ayına kadar finansal koşulların sıkı seyrettiğine işaret eden Finansal Koşullar Endeksi (FKE) Eylül-Ekim-Kasım aylarında nötr bir hal almış ancak Aralık itibariyle gevşemenin izleri görülmeye başlanmıştır. CEFIS olarak oluşturduğumuz ve aylık olarak takip ettiğimiz FKE Şubat ayında 3.40 puandayken Nisan ayı itibariyle 1.91'e gerilemiştir.

Notun tamamına linkten ulaşabilirsinizGönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.