Finansal Koşullar Endeksi – Mart 2021

Geçen yılın Ağustos ayından itibaren nispi bir sıkılaşmaya işaret eden Finansal Koşullar Endeksi’nin Mart ayında Şubat ayındaki 1.19 seviyesinden 0.98 seviyesine gerilediğini gördük. TCMB’nin Mart ayında gerçekleştirdiği faiz artırımı bir miktar sıkılaşmaya neden olsa da ardından gelen TCMB Başkanı değişimi ve finansal piyasalardaki dalgalanma bu sıkılaştırmanın etkisini kısmen bertaraf etmiş durumda.

Notun tamamına linkten erişebilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.