Ekim Ayı Büyüme Değerlendirmesi

2019 2. çeyrek itibariyle Türkiye ekonomisi yıllık bazda üst üste üç çeyrek daralma gösterdikten sonra büyüme göstergeleri GSYH’nin 3. çeyrek itibariyle daralma dönemini geride bıraktığını gösteriyor. Yılın ilk yarısında önceki seneye göre %1.9 küçülen GSYH, Şimditahmin modelimize göre 3. çeyrekte yıldan yıla %0.65’lik bir büyüme gösterecek. 4. çeyrekte %4.8’e yükselmesini beklediğimiz GSYH büyümesinin ise yıllık bazda %0.5 olmasını bekliyoruz.

Notun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.