2019 3. Çeyrek Büyüme Değerlendirmesi

2019 3. çeyrekte Türkiye ekonomisi önceki çeyreğe göre %0.4 büyüdü. Şimditahmin modelimize göre büyüme beklentimiz Ekim’in son haftasından bu yana %0.4 seviyesindeydi. Şimditahmin modelimizin ürettiği yıllık büyüme tahmini ise %0.68 ile %0.95’lik gerçekleşmenin altında gerçekleşti. Yeni GSYH verileri ve güncellediğimiz kredi serilerini göre son çeyrek tahminimiz %5.87 ve 2019 yıllık tahminimiz ise %0.87. 

Notun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.