2020 Kasım SimdiTahmin Değerlendirmesi

TUIK’in yayınladığı üçüncü çeyrek GSYH verilerine göre ekonomi 3. çeyrekte önceki çeyreğe göre %15.6, önceki yılın aynı çeyreğine göre %6.7 büyüdü. Şimditahmin modelimizin öngördüğü çeyrekten çeyreğe büyüme tahmini de bu orana yakın şekilde %16.0 seviyesindeydi. Yıllık büyüme oranı tahminimiz %5.74 ile %5.0 civarındaki piyasa beklentilerinin oldukça üzerindeydi ancak gerçekleşme bunun da üzerinde %6.7 oldu.

Notun tamamına linkten erişebilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.