2020 Mayıs SimdiTahmin Değerlendirmesi

 

Krediler ile büyüme arasındaki ilişkinin zayıflaması üzerine önümüzdeki çeyrekleri daha iyi tahmin edebilmek için modelimize iki yeni değişken ekledik: PMI ve SAMEKS endeksleri. Bu endeksler ile birlikte önümüzdeki çeyrekler ile ilgili tahmin performansımızı arttırabileceğimizi düşünüyoruz.  Yenilenmiş içeriğiyle birlikte simditahmin modelimiz birinci çeyrekte %6.35’lik bir yıldan yıla büyümeye işaret ediyor. Bu oran bir önceki ay %8.08 seviyesindeydi.

Notun tamamına linkten erişebilirsiniz.

 Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.