2020 Mayıs SimdiTahmin Değerlendirmesi

2. çeyrek için simditahmin modelimizin gösterdiği büyüme oranı ise bir ay önce %0.7’lik bir çeyreksel daralmaya işaret ederken reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanımı verilerinin açıklanmasıyla bir kırılma yaşadı ve 15 Mayıs itibariyle %7.3’lük bir daralmaya işaret ediyor. Yıllık GSYH tahmini ise geçen yılın aynı dönemine göre %1.7’lik daralmaya işaret ediyor. 2. çeyreğe dair daha fazla veri yayınlanması pandemi döneminde yaşanması beklenen derin 2. çeyrek daralmasının büyüklüğünü daha net gösterecektir.

Notun tamamına linkten erişebilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.