2021 Subat SimdiTahmin Değerlendirmesi

Şimditahmin modelimiz 4. çeyrek için yıldan %6.73’lük bir büyüme öngörüyor. Hatırlatmak gerekirse 3Ç20 GSYH büyümesi %6.70 olmuştu. Çeyreksel bazda ise GSYH’nin 3Ç20’de %15.56 büyüdükten sonra 4Ç20’de %3.22 büyümüş olduğunu tahmin ediyoruz.

Notun tamamına linkten erişebilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.