2020 Temmuz SimdiTahmin Değerlendirmesi

Haziran ayında reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranları açıklandıktan sonra ikinci çeyrek daralma tahminimiz -%8.98 seviyesindeydi. Temmuz ayına ait reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verilerinin modelimize dahil olmasıyla şimditahmin modelimizin gösterdiği ikinci çeyrek GSYH daralması -%10.8 seviyesine geldi.

Notun tamamına linkten erişebilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.