Aralık 2019 Büyüme Değerlendirmesi

2019 yılının 3. çeyreğinde yıldan yıla büyüme patikasına giren GSYH son çeyrekte önceki yılın baz etkisiyle birlikte önemli bir sıçrama gösterecek. Yılın ilk üç çeyreğinde önceki seneye göre %0.9 küçülen GSYH, Şimditahmin modelimize göre 4. çeyrekte yıldan yıla %5.87’lık bir büyümeye işaret ediyor. Yıllık bazda GSYH büyüme beklentimiz ise %0.87 düzeyinde.

Notun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.