Şubat 2020 Büyüme Değerlendirmesi

2019 yılı GSYH büyümesi 28 Şubat Cuma günü açıklanacak. Elimizdeki son verilerle güncellenmiş simditahmin modelimiz bize son çeyrekte GSYH büyümesinin %5.79 olacağını, yıllık büyüme oranının ise %0.84 düzeyinde gerçekleşeceğini söylüyor. Modele göre 1. Çeyrekte ekonomi geçen senenin aynı ayına göre %8.92 büyümüş görünüyor.

Notun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.