Kasım 2019 Büyüme Değerlendirmesi

2019 yılının son çeyreğinde ivmelenmesini beklediğimiz ekonomik aktivite Kasım ayının ortası itibariyle yayınlanan verilerde beklentilerimize paralel bir görünüm sergilemeye başladı. Buna göre, Şimditahmin modelimizin ürettiği ve %0.65 seviyesindeki yıldan yıla 3. çeyrek büyüme tahminimiz geçen ay yayınlanan notumuzdan bu yana değişiklik göstermezken Ekim ayı ortasında 4. çeyrek beklentimiz olan %4.64’lük büyüme tahminimiz Kasım ortası itibariyle %6.15’e yükseldi.

Notun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.Gönderiliyor...

Çeyreklik grafikler, ilgili çeyreğe ait büyüme oranı tahmininin, açıklanan veriler ışığında hareketini sergilemektedir. Grafiğin üzerindeki noktalara temas edilerek açıklanan verinin niteliği ve büyüme tahminini nereden nereye getirdiği okunabilir.

Grafikler, hem yıldan-yıla (bir önceki yılın aynı çeyreğine göre) büyüme oranının, hem de çeyrekten-çeyreğe (bir önceki çeyreğe göre) büyüme oranının tahminleri için ayrı ayrı hazırlanmıştır. Çeyrekten-çeyreğe büyümede tahmin edilen, mevsimsel etkilerden arındırılmış GSYİH’nın büyüme oranıdır.

Ayrıca, açıklanmış olan hangi verinin tahminler üzerinde ne kadar etkili olduğu kolayca izlenebilsin diye aşağıdaki tablo hazırlanmıştır. Her yeni veri açıklandığında bu sitedeki grafikler ve tablolar da yenilenmektedir.